26 марта 2018

Потрібно заспокоїтись

Останнім часом ЗМІ, у тому числі деякі канали українського телебачення (1+1; «Україна») надали інформацію про те, що науковці з Державного університету Нью-Йорка у Фредонії та, що виглядає дещо дивним, журналісти провели велике дослідження в 9 країнах і протестували 250 ємностей із питною водою. У результаті в кожному літрі води вони виявили близько 10 пластикових часток, які розчиняються у воді.

Їх підтримує академік НАН України Владислав Гончарук, додаючи, що «всі види пластикових пляшок є токсичними». Він також рекомендує «воду з пластикової пляшки одразу перелити у скляний посуд. Бо вода є чудовим розчинником, і купувати воду в пластмасовій тарі – то значить добровільно отруювати власне життя».

Справді жахливі висновки. І що робити тепер пересічному споживачу, коли всі супермаркети заповнені водою, напоями, соками, ще й рослинною олією в полімерних пляшках, найчастіше з поліетилентерефталату?

На жаль, у наведеній інформації є тільки загальні вислови, які, на мою думку, вводять слухача й читача в оману. Судіть самі. Невідомо, про яку упаковку та з яких полімерів йде мова. Що то за пластикові частки, знайдені в кожному літрі води в пластиковій пляшці, та з якого вони полімера? І хто розкаже, як вони і з якою концентрацією розчиняються у воді? Що можна розуміти під токсичністю всіх видів пластикових пляшок? Що вона означає, як вимірюється та за якими значеннями шкідлива для організму людини? На всі ці питання в повідомленні нема відповідей. А без них важко повірити в те, що людство з’їхало з ґлузду і щоденно мільйонами та мільярдами пляшок з водою отруює один одного. І у всьому, на думку дописувачів, винна полімерна пляшка, яка виготовляється з поліетилентерефталату.

Насправді вчені багатьох лабораторій та університетів різних країн ще з кінця минулого століття досліджують проблему впливу полімерної упаковки на упаковані напої.

Найбільш розлогі дослідження провели іспанські вчені А. Гарт, Ф. Боно-Блей, А. Боррелл, С. Лакарте, які дослідили 362 зразки пляшок з різних матеріалів (скло, поліетилен високого тиску, поліпропілен, полікарбонат, поліетилентерефталат) з водою із 131джерела. Метою було виявити у воді після зберігання її в різних пляшках протягом одного року наявність шкідливих для організму людини речовин (досліджували наявність п’яти фталатів, двох алкілфенолів, бісфенолу А та біс(2-етилгексил)адипату). У стислому вигляді, з дозволу журналу Food Chemistry, результати досліджень були надруковані в статті «Бутилированная вода в Испании (миграция компонентов полимерной упаковки)» в українському журналі «Упаковка» (2015 р., № 2, стор. 40–42, № 3, стор. 36–40).

Вчені встановили, що досліджені речовини можуть бути присутні у воді в пляшках із різних матеріалів через наступне:

  • забруднення самої води;
  • мігрування речовин у воду з матеріалу резервуарів та трубопроводів;
  • мігрування речовин із матеріалу пляшок та закупорювальних засобів.

Дійсно, різні речовини (мономери, антиоксиданти, стабілізатори, інші) мігрують у воду з різних полімерів, з яких виготовляють пляшки для води. Але ця міграція дуже незначна.

Так, згадані дослідження показали, що після річного зберігання води у всіх видах пляшок, в тому числі найбільш поширених – з поліетилентерефталату, у воді було виявлено від 0,02 до 4,6 % (для різних речовин) від добового допустимого потрапляння в організм людини, що не становить ризиків для її здоров’я. Розраховано також кількість води в таких пляшках, яку людина повинна випивати щодоби, щоб досягти цієї допустимої норми: вона становить від 43 л для нонілфенолу до 9967 л для бутилбензилфталату.

Отже, за результатами досліджень вчених з Іспанії, для людини через щоденне споживання бутильованої води, у тому числі в пляшках з поліетилентерефталату, не існує ймовірності появи та розвитку проблем із здоров’ям.

Підсумовуючи, потрібно відзначити різний характер поданої інформації: з одного боку, безпідставні, голослівні, без конкретних фактів залякування споживачів води в полімерних пляшках, з іншого – об’єктивні висновки на основі конкретних досліджень із наданням розгорнутої інформації про умови та методи досліджень, обробку результатів та розрахунки, на основі яких дається рекомендація споживачам – спокійно пийте воду з полімерних пляшок, бо це безпечно.

Я довіряю іспанським вченим.
(Про більш детальні результати досліджень води в полімерних пляшках читайте тут: http://upakjour.com.ua/images/article/2-2015/40-42__2-2015.pdf, http://upakjour.com.ua/images/article/3-2015/36-40__3-2015.pdf)

 

Валерій Кривошей, канд. хім. наук
Президент Клубу пакувальників України
Головний редактор журналу «Упаковка»

Место проведения

Фотогалерея

О нас

IFFIP является связующим звеном между поставщиками, производителями оборудования, производителями упаковки, перерабатывающими и производственными компаниями

Телефоны: (+380) 44 490 6203, (+380) 44 490 6234, Email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.